Що таке акції і як на них заробити?

Розбираємося детально, що таке акції, які права вони дають і за рахунок чого їх власники отримують прибуток.

Що таке акція?

Акція-це цінний папір, який випускає акціонерне товариство, іншими словами — компанія-емітент. Всі інвестори, які купили акції, стали співвласниками компанії. Акція якраз і підтверджує, що у її власника є частка в компанії, нехай навіть зовсім маленька.

Що дають акції власнику?

Напевно ви чули вираз» контрольний пакет акцій " — зазвичай в кіно лиходій підступно заволодіває компанією, отримавши 50% і ще одну акцію. Хоч цей лиходій і не стовідсотковий власник, він все одно отримує контроль над компанією, адже він володіє її більшою частиною.

Але навіть якщо ви купили не контрольний пакет, а лише крихітний шматочок компанії, ви стаєте акціонером і теж отримуєте права, головні з яких:
 •  право голосувати на зборах акціонерів і таким чином брати участь в управлінні компанією (якщо акція голосуюча);
 •  право отримувати дивіденди-частина прибутку компанії (якщо їх виплачують);
 •  право отримати частину майна компанії в разі її ліквідації.
Чому право голосу важливо? Тому що всі найважливіші рішення приймає Загальні збори акціонерів. У тому числі рішення про ліквідацію та реорганізацію компанії. Саме збори вирішують, як краще розпорядитися прибутком за підсумками року: направити всі гроші на розвиток бізнесу або їх частину — на виплату дивідендів.

Які бувають види акцій?

Акції компаній бувають звичайними і привілейованими. Відмінності пов'язані з двома головними правами-голосувати і отримувати дивіденди.

 •  Звичайний. Найпоширеніший вид акцій. Вони завжди дають право голосу на зборах акціонерів, але не гарантують дивіденди.
 •  Привілейований. Мають заздалегідь визначений розмір дивідендів-наприклад, відсоток від прибутку компанії. Їх власники можуть брати участь в голосуванні тільки в тому випадку, якщо не отримали дивіденди за підсумками минулого року.
Іноді зустрічаються привілейовані акції особливих типів:
 •  Привілейовані неголосуючі. Мають фіксований дивіденд і право отримувати виплати в першу чергу, але не дозволяють голосувати.
 •  Привілейовані з особливими правами. Умови виплати дивіденду і можливість участі в голосуванні прописуються в статуті компанії. Наприклад, власники таких акцій можуть мати можливість голосувати, отримати пріоритет при виплаті дивідендів і право першими купувати нові випуски акцій. У статуті можуть бути прописані і будь-які інші права, які компанія захоче надати їх власникам.
Від виду акцій залежить, чи будуть їх власникам виплачуватися дивіденди і в якому розмірі. Якщо збори акціонерів вирішить направити частину прибутку компанії на виплату дивідендів, в першу чергу її розподілять серед власників привілейованих не голосуючих акцій. Для них передбачений фіксований дивіденд — конкретна сума або відсоток від номінальної вартості цінних паперів. Власники привілейованих не голосуючих акцій беруть участь в голосуванні тільки в тих випадках, коли стоїть питання про ліквідацію акціонерного товариства.

Другі в черзі на виплату дивідендів — власники стандартних привілейованих акцій. Розмір дивідендів за цими акціями може дорівнювати конкретній сумі або відсотку від номіналу акції. Але найчастіше його визначають як відсоток від чистого прибутку компанії за підсумками року, поділеної на кількість привілейованих акцій. Порядок розрахунку дивіденду зазвичай прописаний в статуті. Власники таких акцій не можуть голосувати у разі виплати дивідендів. Але якщо дивіденди не нараховували, то на наступних зборах вони отримують право голосу з усіх питань.

У одного акціонерного товариства може бути кілька типів привілейованих акцій, в тому числі акції з особливими правами. У статуті компанії повинна бути чітко зафіксована черговість виплати дивідендів їх власникам. Тому перед покупкою привілейованих акцій уважно вивчіть статут акціонерного товариства.

Власники звичайних акцій можуть розраховувати на дивіденди, тільки якщо компанія повністю виконає зобов'язання перед усіма привілейованими акціонерами.

Після того як дивіденди розподілені, виплати проходять всім категоріям акціонерів компанії одночасно.

Як виглядають акції?

Строго кажучи, ніяк. Через кінематографічні та літературні стереотипи саме слово "акція" зазвичай асоціюється з красивим гербовим бланком. Але сьогодні акції-не розкішні папірці, їх взагалі не друкують, вони, висловлюючись офіційною мовою, бездокументарні, тобто існують лише в електронному вигляді.

Облік цінних паперів ведуть спеціальні організації-Депозитарії та реєстратори. Але перш ніж працювати з ними, переконайтеся, що у них є ліцензія Банку.

Як відбувається облік цінних паперів?

 •  Якщо ваші цінні папери враховує депозитарій, то право власності на них підтверджує виписка по рахунку депо. Це ваш особистий рахунок, де вказано, якими паперами ви володієте.
 •  Якщо облік веде реєстратор, то, щоб підтвердити право власності, потрібно запросити у реєстратора виписку по особовому рахунку. У цій виписці вказано, скільки у вас акцій певної компанії.
 •  Якщо вашими активами розпоряджається довірчий керуючий, акції зберігаються на його рахунку депо або особовому рахунку у реєстратора. Ви не можете запросити виписку безпосередньо в депозитарії або реєстраторі, але має право в будь-який момент вимагати звіт про операції у довірчого керуючого.
Навіщо купувати акції?

Можна купити пакет акцій, щоб брати участь в управлінні компанією. Але найчастіше їх купують, щоб отримати дохід.

 •  За рахунок дивідендів. Якщо за підсумками року компанія отримала прибуток і загальні збори вирішили розподілити її серед акціонерів, тоді Ви отримаєте дивіденди по кожній вашій акції.

Але ніяких гарантій, що Ви отримаєте гроші, немає. Якщо компанія спрацювала» в мінус " або збори вирішили не роздавати прибуток акціонерам, дивідендів ви не отримаєте. Це ризик, який завжди супроводжує інвестиції.

 •  За рахунок зростання вартості акції. Ви купуєте акції і очікуєте, що в майбутньому їх ціна зросте. Коли ви їх продасте, то отримаєте дохід-різницю між ціною, за яку купили акцію, і ціною, за яку продали. Не забудьте, що вам ще належить заплатити за послуги депозитарію або реєстратору, комісію брокеру і податок з прибутку при продажу. Більш того, ви можете не тільки не отримати дохід, але, навпаки, навіть втратити гроші. Наприклад, якщо акції подешевшають. Як відомо, гарантій на ринку цінних паперів немає і бути не може, а ризик є завжди.
Які податки платять власники акцій?

Якщо ви отримали дохід (за рахунок дивідендів або за рахунок різниці в ціні при продажу акцій), то доведеться заплатити податок.

На дивіденди завжди потрібно платити ПДФО.

Дохід від продажу акцій не оподатковується за трьох умов:
 •  ви купили акції на біржі
 •  тримали їх мінімум три роки
 •  і заробили за рахунок різниці в ціні менше певної суми за рік.

Де можна купити акції?

Є два способи - на біржі або поза біржею. Торгівля на біржі більш прозора-котирування (ціни) акцій та інших цінних паперів можна легко відстежити. Коли ви купуєте або продаєте акції безпосередньо, поза біржею, є ризик, що ціни будуть завищені або занижені в порівнянні з ринковими.

До того ж біржа ретельно оцінює компанії-емітентів. Акції явних шахраїв там ви навряд чи зустрінете. А іншим цінних паперів в результаті перевірки присвоюють важливий атрибут-рівень лістингу.

Сьогодні їх три. Перший рівень (або перший котирувальний список) — найбільш ліквідні акції найнадійніших компаній ринку.

Для потрапляння в другий котирувальний список вимоги вже не настільки високі. Але всі компанії, чиї акції претендують на потрапляння в перший або другий список, повинні регулярно звітувати перед біржею про результати діяльності, а також публікувати звітність і всю важливу інформацію про себе в Інтернеті.

Третій рівень-це не котирувальна частина списку з найнижчими вимогами. Якщо ви зберетеся купувати цінні папери компанії третього рівня або компанії, якої взагалі немає в лістингу (списку цінних паперів) біржі, вам доведеться оцінювати її надійність самостійно. А це непросто навіть для досвідченого інвестора.

Щоб проводити операції на біржі, вам знадобиться професійний посередник – брокер або довірчий керуючий. У них обов'язково повинна бути ліцензія Банку для роботи на фондовому ринку.

Які акції доступні початківцям інвесторам?

Згідно із законом новачки на біржі можуть вільно торгувати акціями державних та іноземних компаній з першого і другого котирувальних списків.

Крім того, початківці інвестори можуть вкластися в топ-компанії інших країн, навіть якщо вони не пройшли лістинг на вітчизняній біржі. Для цього банк склав перелік найбільших національних біржових індексів. Коли акції входять в розрахунок одного з цих індексів, їх можна купувати без обмежень.

Для угод з акціями, які не включені ні в котирувальні списки, ні в світові біржові індекси, потрібно пройти спеціальне тестування. Деякі акції призначені тільки для кваліфікованого інвестора-без статусу квала ви не зможете проводити операції з такими паперами навіть після тестування.

Через санкції більше 5 млн інвесторів зіткнулися з блокуванням своїх іноземних акцій. Тому багато брокерів ввели обмеження для некваліфікованих інвесторів - щоб знизити ризики нових блокувань, не квали можуть тільки продавати, але не купувати закордонні акції.

У одного брокера потрібно успішно пройти тест один раз-перед вчиненням першої угоди з особливо ризиковими акціями. Але якщо захочете перейти до іншого посередника — перевірку доведеться проходити заново.

Тестування дозволить перевірити рівень ваших знань про інструмент. Наприклад, потрібно буде відповісти, як швидко ви зможете продати акцію, не включену в котирувальні списки. Також буде потрібно розрахувати дохід від продажу іноземної акції, з якого вам доведеться заплатити ПДФО. Щоб успішно скласти іспит, необхідно вірно відповісти на всі питання.

Щоб підготуватися до тестування, ви можете заздалегідь пройти навчання.

З якими ризиками можна зіткнутися при покупці акцій?

Інвестування - завжди ризик. І він пропорційний ймовірної прибутковості цінних паперів: чим більше ви можете заробити, тим більше ризикуєте. Основних ризиків, які підстерігають інвесторів, три.

 •  Ринковий ризик - це означає, що цінні папери можуть рости, а можуть і падати в ціні. Він визначається тільки ринковим законом попиту і пропозиції. Наприклад, якщо компанія відкрила нове родовище нафти, газу, золота або паладію, швидше за все, її акції підскочать. А якщо, скажімо, у фінансової компанії призупинили ліцензію, її цінні папери різко впадуть.
 •  Ризик ліквідності - це означає, що папери, які ви придбаєте, можливо, потім буде важко продати. Або взагалі ніхто не захоче їх купувати, або погодиться, але тільки з великим дисконтом — за сильно заниженою ціною. Тобто "блакитні фішки" — папери найбільших і надійних компаній-ви зможете при бажанні продати за лічені хвилини. А за акціями нікому не відомої крмпанії навряд чи вишикується черга бажаючих.
 •  Кредитний ризик - це ризик, що компанія-емітент розориться. Тоді ваші цінні папери різко знеціняться. Але ви зможете розраховувати на свою частку майна компанії після закінчення процедури банкрутства.
Якщо обставини складуться невдало і ці ризики втіляться в сувору реальність, ви можете втратити ваші гроші. Саме тому інвестування в цінні папери підходить тільки тим, хто вже підготував собі фінансову подушку безпеки і в повній мірі усвідомлює всі ризики.

Наостанок підсумовуємо рекомендації інвесторам-початківцям:
 •  Не вкладайте в ринок цінних паперів останні гроші. Спочатку підготуйте собі надійний тил: від 3 до 6 своїх місячних доходів покладіть на депозит в надійний банк.
 •  Пам'ятайте про прямий зв'язок ризику і прибутковості. Якщо якісь акції різко ростуть в ціні (або вам здається, що вони повинні злетіти), це означає, що вони так само різко можуть і впасти (або просто не піднятися).
 •  Не кладіть всі яйця в одну корзину. Якщо вирішили інвестувати в акції, виберіть кілька компаній, бажано з різних галузей.
 •  Тримайте руку на пульсі подій. Якщо ви стали співвласником якоїсь компанії, відстежуйте, що відбувається з нею і з ціною на її папери.
 •  Якщо ж самостійно стежити за обстановкою на фондовому ринку вам здається занадто складним або клопітким, можете використовувати інші варіанти. Наприклад, укласти договір з довірчим керуючим або купити пай Піфа, який інвестує в цінні папери.