Пайові фонди: як вони працюють і як на них заробити

Як працює ПІФ?

Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ) об'єднує гроші різних інвесторів, щоб колективно вкласти їх в якісь фінансові інструменти: акції, облігації, нерухомість або інші.

Ви можете купити пай-частку в цьому портфелі. Або кілька паїв - їх число залежить від ціни паю і суми, яку Ви внесли.

Пай можна Продати, купити або закласти. В ідеалі його ціна зростає з кожним днем. Через якийсь час Ви погашаєте пай дорожче, ніж придбали, і отримуєте дохід.

Розпоряджається коштами Піфа спеціальна фінансова організація-керуюча компанія (КК). Вона вирішує, які саме цінні папери або інші активи придбати, коли їх купувати і коли продавати.

Які бувають ПІФи?

Основна характеристика ПІФу-напрямки інвестицій. Одні вибирають Акції, інші-облігації, треті — валюту, нерухомість або предмети мистецтва. Багато ПІФи комбінують активи відразу декількох типів.

Фонди для досвідчених-кваліфікованих-інвесторів можуть вкладати гроші практично в будь-які активи. ПІФи для роздрібних (некваліфікованих) інвесторів спрямовують кошти в найменш ризиковані фінансові інструменти.

Пайові фонди мають також різні терміни продажу і купівлі паїв.

 • Відкриті фонди
Їх паї ви можете купувати і погашати кожен робочий день. Гроші за погашені паї надійдуть на ваш рахунок не відразу, а через кілька днів.

 • Біржові фонди
Паї таких фондів торгуються на біржі, як акції та інші цінні папери. Ви можете купити або продати їх в будь-який момент в дні роботи біржі.

 • Інтервальні фонди
Купити і продати їх паї можна тільки в конкретні проміжки часу — як правило, кілька разів на рік.

 • Закриті фонди
Купити паї можна тільки при формуванні фонду, а продати — тільки коли фонд закривають.

Відкриті фонди інвестують, як правило, в ліквідні активи, тобто в ті, які можна швидко продати за справедливою ціною. Наприклад, в цінні папери, на які завжди є попит.

Біржові фонди зазвичай повторюють структуру одного з біржових індексів, наприклад індексу державних облігацій Мосбіржі або індексу РТС. Тобто вкладають гроші в ті ж активи і в тій же пропорції, що і в обраному індексі. Це завжди найбільш ліквідні інструменти, які можна продати на біржі миттєво. Більш докладно про особливості цих ПІФів можна прочитати в статті «біржові фонди, або ETF: що це і чи варто вкладати в них гроші».

Інтервальні та закриті фонди інвестують гроші в менш ліквідні активи. Ризиків більше, але і прибуток може бути більшим.

У чому плюси ПІФів?

 • Доступність
Початкова сума вкладень у фонд може бути невеликою

 • Професіоналізм
Вашими грошима керують експерти в інвестуванні.

 • Ймовірний високий дохід
Прибуток від вкладень у фонд може виявитися більше доходу за депозитом.

 • Низькі витрати
Якщо порівнювати вкладення в ПІФи з самостійним інвестуванням, витрати нижче. Пайовий фонд як великий інвестор має більш вигідні умови при управлінні коштами.

 • Ліквідність
Паї відкритих фондів можна продати в будь-який час без додаткових втрат.

 • Пільгове оподаткування
Не потрібно платити податок на прибуток при зростанні вартості активів ПІФу. Прибутковий податок (ПДФО) доведеться платити в трьох випадках: якщо ви вклалися в ПІФ до 2014 року, або заробили на паях , або ж продали їх раніше, ніж через три роки після покупки.

Скільки коштує пай?

Ціна паю змінюється щодня і безпосередньо залежить від вартості активів, в які вкладені кошти. Мета керуючої компанії-інвестувати ваші гроші так, щоб ця вартість постійно зростала. Саме зростання ціни паю і принесе вам дохід, коли ви вирішите продати свої паї.
При купівлі паїв ви платите ще й надбавку, фактично-комісію. Її максимальний розмір може досягати 1,5%, в залежності від обсягу вкладень і від агента, через якого ви купуєте. А при продажу паю його ціну рахують зі знижкою. Вона залежить від терміну володіння паями і умов агента, через якого Ви погашаєте пай, але не перевищує 3% від загальної вартості.

Який податок потрібно платити з цього доходу?

Це залежить від того, коли ви купили паї, як швидко вирішили їх продати і скільки на них заробили.

Якщо ви купили паї відкритих ПІФів після 1 січня 2014 року, володіли ними більше трьох років і отриманий дохід виявився менше певної суми в рік, ПДФО платити не потрібно.

В інших випадках доведеться відрахувати податок, розмір якого буде залежати від ваших сумарних доходів за рік. Якщо ви заробите, в тому числі на інвестиціях, більше, ПДФО складе 13%. З суми доходу , який виявиться вище, потрібно буде відрахувати в податкову 15%. Детальніше про ставку ПДФО можна прочитати в тексті «які податки платить інвестор».
Де можна купити і продати паї?
Купити паї можна безпосередньо у керуючої компанії, у організації-агента (найчастіше це банк) або через брокера на біржі. Точно так само можна продати паї.

Чим я ризикую?

Як то кажуть, Хто не ризикує, той не отримує дохід від паю.

Головні ризики:

 • Вкладення не застраховані
На відміну від банківських депозитів вкладення в пайові фонди не застраховані державою, навіть якщо паї були придбані через банк.

 • Дохід не гарантований
Інвестиції на фінансовому ринку завжди пов'язані з ризиком. Траплялося, наприклад, що весь фондовий ринок «просідав» і акції навіть найуспішніших компаній втрачали в ціні. Якщо кошти ПІФу були вкладені в акції, паї теж дешевшали, а не росли. Чим вище можлива прибутковість конкретного фінансового інструменту, тим вище ризик.

Я вирішив вкласти гроші в ПІФ. Як це зробити?

1. Визначтеся, який фонд вам підходить

 • На який термін ви готові вкласти гроші в ПІФ?
Якщо гроші можуть знадобитися вам в будь-який момент, краще вибрати відкритий фонд, чиї паї можна продати, коли захочете. І навпаки, якщо вам не знадобляться вкладені кошти протягом п'яти і більше років, підійде закритий фонд.

 • До яких ризиків ви готові?
Який розмір тимчасових збитків, при яких ви не будете відчувати почуття занепокоєння і бажання негайно продати паї? Залежно від ступеня ризику ви можете вибрати відповідні активи.

2. Порівняйте різні пайові фонди:

 •  по прибутковості за різні проміжки часу-краще не за один рік, а хоча б за 3-5 років;
 •  за активами, в які вони вкладають кошти;
 •  за надбавками та знижками, які вони беруть при купівлі та продажу паїв;
 •  за обсягом залучених коштів та вартістю чистих активів.
 • Перевірте, чи входить обраний ПІФ
Детальна інформація про ПІФи розміщена на сайті Національної асоціації учасників фондового ринку (НАУФОР). Там можна подивитися, яка КК управляє конкретним фондом, а також порівняти прибутковість ПІФів за період від тижня до п'яти років. Крім того, на сайті є фільтр, який дозволяє порівняти між собою фонди певного типу – наприклад, тільки відкриті або тільки інтервальні.

3. З'ясуйте все про керуючу компанію обраного Піфа

 •  Перевірте її ліцензію на управління коштами ПІФ на сайті Банку . Там же можна почитати нормативні акти, які регулюють діяльність керуючих компаній.- Вивчіть, в які інструменти КК інвестує кошти обраного ПІФу. В інвестиційній декларації повинні бути описані можливі активи, обмеження на їх вибір і ризики.
 •  Дізнайтеся розмір винагороди КК та інших витрат, які оплачуються за рахунок майна фонду.
Більш висока винагорода буде виправдано, тільки якщо вартість паїв під управлінням цієї КК зростає швидше, ніж в інших аналогічних ПІФах.

Що робити, якщо керуюча компанія порушує мої права?

Якщо ви вважаєте, що ваші права як інвестора порушують, подайте скаргу в Банк . Цей регулятор контролює роботу всіх фінансових інститутів, включаючи пайові інвестиційні фонди та керуючі компанії.